Mobile menu openmenu
Mapy počasí

Mapy počasí s plynoucí animací

Počasí Velikonoce

  • Facebook
  • Twitter/X

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků a v České republice jsou spojeny s různými tradicemi a zvyky. Počasí je jedním z klíčových faktorů, které má vliv na průběh těchto svátků. Připravili jsme pro Vás souhrn nejen počasí na Velikonoce v minulých letech, ale také předpověď podle pranostik a souhrn dalších zajímavostí ohledně velikonočního počasí.

Velikonoční svátky nemají pevně dané datum, ale patří mezi pohyblivé svátky – datum se mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Datum Velikonoc se tedy může lišit mezi jednotlivými roky i o více než jeden měsíc.

Velikonoce tak mohou být již 22. března, ale některé roky vycházejí až na do 25. dubna. Obecně jsou tedy Velikonoce v období, kdy se příroda probouzí k jarnímu životu. Teploty se začínají zvyšovat, ale zároveň se jarní počasí vyznačuje svou typickou proměnlivostí.

TIP: Podívejte se na přehlednou dlouhodobou předpověď počasí nejen na Velikonoce. Nebo si zobrazte naši přesnou předpověď počasí po hodině aktualizovanou v reálném čase přímo pro Vaši lokalitu, kde najdete i počasí na měsíc dopředu - zobrazíte ji pomocí vyhledávání v horní části webu.

Počasí na Velikonoce podle dlouhodobých normálů

V druhé polovině března se průměrné maximální teploty vzduchu pohybují kolem 11°C, ranní minima však často jsou jen několik stupňů nad bodem mrazu s dlouhodobým průměrem 3°C. Naproti tomu Velikonoce připadající na dubnové dny mají průměrné maximální teploty již lehce pod 15°C a ranní minima se pohybují často nad 5°C.

Pravděpodobnost, že na Velikonoce bude pršet je podle dlouhodobých dat lehce nad 40%. Průměrný úhrn srážek přes období Velikonoc je kolem 40 milimetrů. Podle záznamů vedených od padesátých let minulého století zatím nejvíce napršelo v roce 1965, kdy některé meteorologické stanice naměřily i 82 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 2007, kdy se srážkové úhrny za celý měsíc pohybovaly jen kolem 10 milimetrů.

Významné počasí na Velikonoce v minulých letech

Vzhledem k nestabilitě jarního počasí, která je navíc umocněna pohyblivým datem velikonočních svátků se počasí v jednotlivých letech může velmi výrazně lišit. Například jedny z nejteplejších Velikonoc v Česku jsme zaznamenali v roce 2011, kdy denní teploty dosahovaly až k 25°C. Naopak mezi nejchladnější Velikonoce patřily Velikonoce v roce 1996, kdy se teploty pohybovaly pod bodem mrazu.

Počasí na Velikonoce a pranostiky

Na období kolem Velikonoc připadá mnoho různých pranostik. Co nám pranostiky říkají o počasí přes Velikonoce?

Kolik dešťů před Velikonocemi, tolik dešťů v srpnu.

Kolik ros spadne před Velikonocemi, tolik po Velikonocích lze ještě očekávat mrazů.

Je-li Zelený čtvrtek bílý, tak je léto teplé.

Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, Na Velký pátek se zemí nehýbej!

Co je na Zelený čtvrtek vyseto, vše se vydaří.

Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.

Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.

Prší-li o velikonočním hodu, bude v létě nouze o vodu.

Prší-li v noci na Bílou sobotu, bude málo třešní.

Na velikonoční Boží hod prší, sucho úrodu poruší.

Je-li na Boží hod velikonoční jasno, bude léto slunečné a vodou příhodné a na dar boží úrodné.

Je-li na Velikonoční neděli jasno, bude laciné máslo.

Prší-li na Velikonoční pondělí, přijde zkáza na žito.

Vítr, který od Velikonoc do svatého Ducha panuje, drží se celý rok.